Де живе Санта Клаус?

Мабуть, питання «Де ж все-таки живе Санта?» - предмет історичних дискусій і міжнаціональних суперечок. У слов'янського Діда Мороза є багато братів і заступників по всьому світу:

  • Святий Миколай з Бельгії
  • Пер Ноель з Франції
  • англійський Санта-Клаус​
  • італійський Баббе Натале
  • і навіть японський Одзі-сан.

Але ми-то знаємо, що добрий дідусь-чарівник в червоній шубі і теплій шапці, який роз'їжджає на санях з дев'ятьма оленями в упряжці, повинен жити десь на півночі. З цього починається справжня боротьба між скандинавами за право власності.

Шлях з Гренландії в Данію

Данці вірять, що справжній Санта мешкає в Гренландії і прилітає на Різдво в Копенгаген. З 16 листопада відкривається ярмарок в парку розваг Тіволі. Сотні кіосків з солодощами, новорічними іграшками та фігурками гномиків-помічників Санта-Клауса відкриваються для датчан і туристів. Над озером в парку розвішують 1800 світильників, які сяють, немов зірки. Більшість сімей приходить побачитися з Юлеманде (дат. Julemande), що в перекладі означає «різдвяна людина».

В іншу пору року діти з усього світу можуть писати в Гренландію, і гноми обов'язково подбають про те, щоб цей лист прийшов до данського Санти. Слухняні хлопчики і дівчатка гарантовано отримають свій подарунок на Різдво. Але ось знайти його не так-то просто. Данський Юлеманде або його помічники в червоних ковпачках люблять ховати гостинці в найнесподіваніших місцях. Доведеться не тільки заглянути під ялинку, а й обшукати весь будинок.

Юлеманде - невід'ємна частина різдвяного хюгге (дат. Hygge), того хвилюючого, радісного, щасливого і казкового відчуття затишку. Хюгге важко піддається перекладу на будь-яку з мов. Всі перераховані вище слова лише поступово наближають нас до розуміння справжнього значення.

Хюгге - це не просто теплий смачний чай, а коли п'єш його в компанії близьких і друзів, а в повітрі витає приємний аромат трав, кориці або кардамону. Якщо за вікном погана погода, а ви сидите в зручному кріслі і чуєте потріскування полін в каміні - знайте: це звук хюгге. Над створенням різдвяного хюгге працювати ціла гільдія датських Санта-Клаусів. Володієте датською мовою - ласкаво просимо в Данск Юлемандс Лауг! Причому беруть і чоловіків і жінок - усіх, зацікавлених у створенні незабутньої атмосфери Різдва.

Домовик Санта-Клаус

Норвежці стверджують, що їх Юленіссе (норв. Julenisse - різдвяний домовик) народився біля затоки Віндфангер, а сьогодні проживає неподалік у містечку Дрьобак. Різдвяний будиночок відкритий для відвідувачів цілий рік, але сам Юленіссе перебуває у своїй резиденції з листопада по грудень. В цей час він перевіряє всю пошту, яка за рік приходить в Дрьобак.

Норвезький Санта - це суміш середньовічного домового із західним Санта-Клаусом. Гном або Ніссе в червоній шапці охороняє будинок, а добрий різдвяний дідусь приносить подарунки пізно ввечері 24 грудня. Легенди кажуть, що норвезький домовик допомагав по господарству в обмін на смачну рисову кашу з вершковим маслом.

Сьогодні це одна з традиційних різдвяних страв, а маркетингові дослідження 2009 року показують, що 9% норвежців продовжують ділитися святковою стравою зі своїм чарівним помічником. Кажуть, що Юленіссе не самотній. Десь глибоко в лісі у нього є дерев'яна хатина. Там чекає його дружина Ніссемурь. Вона поглядає у вікно і в'яже чоловіку червоні панчохи і шапочку.

Гном з подарунками

Шведи не відстають від своїх східних сусідів, заявляючи в свою чергу, що справжній Санта-Клаус живе в центральній Швеції, неподалік від міста Мура. Юлетомте (швед. Juletomte - різдвяний гном) теж приїжджає в свою резиденцію в Томтенланде тільки на час зимових свят. Згідно з легендою Юлетомтену сподобалися дикі мальовничі місця біля гори Гесунда. З тих пір він працює в майстерні Томтенланда, де також зустрічає відвідувачів і отримує листи.

Як і його норвезький побратим, Юлетомте раніше відповідав за житло своїх господарів і допомагав по господарству, отримуючи в нагороду мисочку каші. Згодом він почав приносити подарунки, перебираючи на себе функції Санта-Клауса, але це зовсім не означає, що традиційний домовик зовсім зник. Шведи, як і раніше називають свого домашнього духа просто «томтеном».

Уродженець Лапландії

Але як би не були сильні конкуренти, фінський Йоулупуккі (фін. Joulupukki) - найвідоміший північний Санта-Клаус. Фіни стверджують, що їх Санта народився 300, а то і більше років тому. Фінська Лапландія - батьківщина Йоулупуккі. За переказами, ще сто років тому один мандрівник проходячи повз Корватунтурі (гори на півночі Фінляндії) зустрів різдвяного чарівника. Як і норвезький Юленіссе, Йоулупуккі живе разом зі своєю дружиною Йоулумуорі - різдвяною бабусею. Вона допомагає робити іграшки в майстерні і управляє поштою.

З початку 21 ст. село неподалік від Рованіємі - офіційна резиденція і будинок Санта-Клауса. Тут діє тематичний парк, можна побачити справжніх північних оленів і поспілкуватися на семи мовах з гномами на Головпоштамті Санти. Крім того, Йоулупуккі - єдиний Санта-Клаус, який живе на полярному колі. Взимку настає довга ніч і можна побачити північне сяйво. І поки скандинави продовжують сперечатися на рахунок першості Санта-Клауса, фіни знають напевно, де його шукати.

4.5 / 5 Відгуків (оцінок): 2
Макс від 02.06.2016
Ваня від 17.01.2015
© Nordic Travel (фінсько-український туроператор) 2010 – 2022
Тури в Скандинавію, Норвегію, Ісландію, Фінляндію, Лапландію, Швецію та Прибалтику з Києва, Харкова, Одеси, Дніпра, Львова та інших міст України.