Шпіцберген

Свальбард уже давно привертає увагу туристів. Фауна, арктичне повітря та старі гірські містечка – все це робить архіпелаг унікальним місцем для подорожі. Свальбард заслужив сертифікат, що підтримує відповідальний туризм. Це свідчить про те, що регіон постійно вживає заходів з метою зменшити вплив туризму на екологію.

Окрім 2000 білих ведмедів, тут проживає 3000 мешканців, 2000 з яких живуть в Лонг’їрі (адміністративний центр та найбільше поселення архіпелагу). Колись Лонг’їр був маленьким селом, але зараз він перетворився в сучасне містечко, де активно розвиваються різні підприємства. Культурне також вабить своїм різноманіттям, тут проходять різні концерти, фестивалі та виставки.

На подив, в Лонг’їрі набагато більше ресторанів та кафе, ніж можна було б очікувати від такого невеликого містечка, і, що не менш надзвичайно, у більшості з них Вам запропонують страви арктичної кухні. Між іншим, саме тут знаходиться найбільш північний суші-ресторан світу. Власна броварня – ще одна пам’ятка містечка.

Назва "Свальбард" (Svalbard) означає "холодні узбережжя" й уперше згадується в ісландських текстах у 12 столітті.  Тим не менш, порівняно з іншими регіонами, що знаходяться в тій же широті, клімат тут відносно м’який. Середня температура коливається від -14°С взимку до 6° С влітку. Подорож літаком – це найлегший спосіб потрапити в Лонг’їр.

З давніх-давен, жителі Лонг’їру займались китобійною промисловістю та мисливством. Однак, у наш час головним принципом стало збереження екологічної рівноваги. Майже дві треті території Свальбарда знаходяться під охороною та складають декілька заповідників, національних парків, пташиних заповідників і навіть геологічної охоронної зони.

Факти про Свальбард

За легендою, острови були вперше виявлені стародавніми вікінгами у 12 столітті. Однак перші письмові згадки були зроблені голландцем, який висадився на північний захід від Шпіцбергена, у 1596 році. Протягом 17 та 18 століть це узбережжя слугувало міжнародною базою для китобійної промисловості. Суверенітет Норвегії був визнаний в 1905 році; через п'ять років він офіційно поширився на всю територію. Однак, згідно з Свальбардським договором, інші народи, які бажають використовувати запаси корисних копалин, мають «абсолютну рівноправність». Росія продовжує підтримувати життя значного населення на острові. Хоча Свальбард  вважається частиною Норвегії, він все ж таки залишається нейтральною територією.

Архіпелаг Свальбарда складається зі Шпіцбергена та всіх інших островів, скель і плоскогір'їв  між 74° та 81° північної широти та 10° та 35° східної довготи. Суша становить близько 61 000 квадратних кілометрів.

Близько 60 відсотків суші покрито льодом, і менше десяти відсотків рослинністю. Свальбард оточений мілководдям. Середня глибина в Баренцевому морі  230 метрів. На захід і на північ від Свальбарда Норвезьке та Арктичне морея сягають глибиною понад 2000 метрів.

Із часів Другої світової війни, коли територія Свальбарда була відома своєю мисливською промисловістю, все ще залишаються мисливці. Дослідження, експедиції та гірничодобувна промисловість також залишили сліди в ландшафті. На Шпіцбергені все ще можна знайти постійні поселення, а саме у Лонг’їрі (Longyearbyen), Баренцбурзі (Barentsburg), Ню-Олесуннді (Ny-Ålesund) й Свеагруві (Sveagruv ). Також можна знайти менші дослідницькі станції та метеорологічні станції в Хорнсунді (Hornsund), на Хопене (Hopene ) та на Ведмежому острові (Bjørnøya).

Шпіцбергенский трактат

Шпіцбергенский трактат, за яким Норвегія має повний і абсолютний суверенітет над Свальбардом, підписаний у Парижі 9 лютого 1920 р. Цей трактат набрав чинності 14 серпня 1925 року, і відповідно до Закону від 17 липня 1925 року Свальбард є частиною Королівства Норвегія. У той же час він також надає іншим країнам широкі права. Громадяни з країн, що підписали трактат, мають ті самі права, що й громадяни Норвегії, для участі у промисловості, видобутку корисних копалин, рибальстві, полюванні й інших видах морської та комерційної діяльності. Трактат передбачає, що податки, зібрані в Свальбарді, будуть використовуватися на території архіпелагу. Військова діяльність заборонена.

Клімат

Теплі води Атлантичного океану роблять клімат на Свальбарді м'якшим, ніж в інших регіонах, що розташовані на однаковій широті. Середньорічна температура в Лонгейрбейні -4°С, але кліматичні відмінності в архіпелазі більші. Найвища температура, що була зареєстрована в Свальбарді, становить 21,3°С, а найнижча  46,3°С. Сильні вітри звичайно зустрічаються в зимове півріччя, однак туман – типове літнє явище. Є невелика кількість опадів; у Лонг’їрі менше, ніж у найсухіших районах материка. Полярний день у Лонг’їрі триває з 20 квітня по 23 серпня, а Полярна ніч з 26 жовтня до 15 лютого.

Фьорди й морські райони на північ та схід від Свальбарда покриті льодом протягом 8-9 місяців року, в той час як фьорди на західній стороні Шпіцбергена можуть взагалі не бути покриті льодом протягом тривалого часу взимку. Свальбард має шар багаторічних-немерзлих порід, який сягає до 450 метрів вглибину. Влітку лише верхній шар ґрунту тане, максимум на один метр.

Кому дозволений в’їзд?

Свальбард відомий своєю візовою політикою  кожен може жити й працювати тут безстроково та незалежно від країни громадянства. Якщо ж дивитися правді у вічі, приїхати сюди дуже дорого та довго; більш того, майже неможливо  добратися до Свальбарда без зупинки в Норвегії. Не дивлячись на те, що Свальбард – частина Норвегії, у нього є свій кордон (основна територія Норвегії є частиною Шенгенської зони, тоді як Свальбард - ні). А втім, тепер українців це питання так не хвилює.

Лонг’їр, що розташований у 900 кілометрах на північ від материка Норвегії та 1300 кілометрів від Північного полюсу, пропонує спеціальні умови, щоб побачити північне сяйво. Під час полярної ночі можна побачити полярне сяйво відразу під час обіду. У жовтні та лютому ви можете насолоджуватися синім арктичним світлом протягом дня та північним сяйвом вночі. Завдяки найбільш північному аеропорту світу, що обслуговує регулярні польоти, чудовим місцям проживання та широкому вибору видів діяльності та розваг, Свальбард є Вашим ключем до Справжньої Арктики та головним місцем подорожі, щоб побачити північне сяйво. Подорож літаком – це найлегший спосіб потрапити в Лонг’їр.

Що потрібно зробити у Свальбарді перш за все:

  • поїздити на собачих упряжках та снігоходах;
  • спробувати кейвінг льодових печер та ходьбу на лижах;
  • поїхати спостерігати північне сяйво у дикій природі Арктики.

"Найважливіша кімната в світі", глибоко всередині гори в Свальбарді

Більше 120 метрів вглиб гори, захищені від природних явищ та техногенних катастроф, ви знайдете насіння, за допомогою якого можна було б відновити ледь не все рослинне життя на Землі.

Глибоко під замерзлими ґрунтами, у вічній мерзлоті й усього 1300 км (800 миль) від Північного полюса, ви знайдете те, що іноді називають найважливішою кімнатою у світі. Точніше, Svalbard Global Seed Vault, що складається з трьох окремих печер. У них знаходяться мільйони насінь, кожного наявного виду з усього світу. Їх зберігають у невеликих, запакованих алюмінієвих мішках, кожен із яких містить кілька сотень зразків насіння. Якщо через війну або стихійні лиха якийсь вид зникне з лиця Землі, завдяки цим збереженням можна буде з легкістю його відродити. Тут, у Свальбарді, вони точно в безпеці.

Сховище захищено від більшості загроз, навіть найбільш страшних, таких як астероїди та ядерні бомби. Завдяки розташуванню в глибині вічної мерзлоти, температура тут не перевищуватиме -4°С навіть у разі відключення електроенергії чи помилки у системі охолодження.

Оскільки поповнення сховища залишаються нормою, 2015 рік ознаменувався першим разом, коли його довелося відкрити. Через громадянську війну в Сирії генофонд нації в Алеппо було втрачено. За даними норвезької газети «Ве́рденс ганг» (VG), деякі насіння були відправлені назад на Близький Схід, щоб їх вирощувати та збирати, перш ніж нові насіння будуть повернуті в сховище.

Відвідування сховища дозволено одиницям. Проте організація Svalbard Science Destination пропонує екскурсії для відвідувачів, які бажають побачити сховище зовні.

4 / 5 Відгуків (оцінок): 2
Виктория від 31.10.2017
Іван від 03.07.2015
© Nordic Travel (фінсько-український туроператор) 2010 – 2022
Тури в Скандинавію, Норвегію, Ісландію, Фінляндію, Лапландію, Швецію та Прибалтику з Києва, Харкова, Одеси, Дніпра, Львова та інших міст України.