Вулкан Ейяфьятлайокудль

Ейяфьятлайокудль - це найвідоміший в світі ісландський вулкан.

У 2010 році виверження безіменного вулкана під ісландським льодовиком Ейяфьятлайокудль на шість днів паралізувало повітряне сполучення над більшою частиною Європи і обернулося колосальними збитками для авіаперевізників. Цікавим є факт того, що велика частина ісландців і не підозрювала про існування вулкану, він навіть не мав власної назви. Складно для вимови слово "Ейяфьядлайекюдль" він запозичив від льодовика, під яким знаходився в сплячці до березня 2010-го.

В цьому році, метеорологічним інститутом Ісландії в районі льодовика було зафіксовано близько тисячі підземних поштовхів на глибині 7-10 км, а також зміщення земної кори на 3 см. Із зони навколо вулкана було евакуйовано близько 500 місцевих жителів (так як інтенсивне танення льодовика, під яким знаходився вулкан, могло викликати підтоплення місцевості).

Однак після проведених досліджень фахівці прийшли до висновку, що загрози для місцевих жителів виверження не представляє. Через кілька днів влада дозволила людям повернутися в свої будинки. У наступні дні місце набуло величезної популярності. На виверження вулкана приїхало подивитися багато жителів острова і туристів.

19 березня струси почалися на глибині 4-7 км. Потім активність почала поширюватися і підніматися до поверхні. Повномасштабне виверження вулкана почалося 20 березня 2010 року. В цей час в східній частині льодовика на висоті близько 1000 м над рівнем моря утворився розлом довжиною півкілометра. В результаті виверження утворилася хмара попелу заввишки понад 1 км.

25 березня через те що вода від розталого льодовика потрапила в кратер, відбувся вибух пари в кратері, результатом якого стало відкриття нової тріщини довжиною в третину кілометра. Лава фонтанувала з обох тріщин аж до 5 квітня.

14 квітня, після 200-річної "сплячки" почалося нове виверження, сусіднього вулкана, більшого і активного, що супроводжувалося викидом в атмосферу величезної кількості попелу. На наступний день десяток країн Європи були змушені повністю або частково закрити свої повітряні простори - зокрема, рейси були скасовані в аеропортах Лондона, Копенгагена і Осло. При цьому повітряний простір самої Ісландії і її аеропорти залишалися відкритими.

За підрахунками Міжнародної асоціації повітряного транспорту щоденні втрати авіакомпаній від скасування рейсів складали не менше 200 млн доларів. Згідно з результатами пробних польотів, проведених деякими європейськими авіакомпаніями, попіл не становить небезпеки для повітряного сполучення. Міжнародна асоціація повітряного транспорту виступила з критикою урядів європейських держав за відсутність продуманості при введенні заборон на польоти.

А тим часом хитромудра назва вулкана Ейяфьядлайекюдль, що насправді в перекладі з ісландської означає "Острів гірських льодовиків", сильно веселила людей по всьому світу, породивши безліч анекдотів.

4.38 / 5 Відгуків (оцінок): 8
Ростик від 06.08.2019
Гена від 14.03.2018
Лариса від 11.11.2017
Андрей від 24.07.2017
Данил від 27.03.2017
Анастасия від 02.05.2016
Юлия від 16.11.2015
Миша від 02.06.2015
© Nordic Travel (фінсько-український туроператор) 2010 – 2022
Тури в Скандинавію, Норвегію, Ісландію, Фінляндію, Лапландію, Швецію та Прибалтику з Києва, Харкова, Одеси, Дніпра, Львова та інших міст України.