Лапландські шамани

 

Саами

Це єдиний місцевий народ Європи. З давніх часів вони селилися на півночі Скандинавського і на північному сході Кольського півострова. Велика частина з них прийняла сучасний спосіб життя і переїхала в міста, але в основному саами залишилися на своїх місцях, зберігши традиції, мову і звичний промисел. В основному, вони сповідують лютеранство або православ'я, але до хрещення серед саамів був поширений шаманізм. Саме завдяки збереженню традицій і передачі секретів таїнств з вуст в уста ми і можемо сьогодні бачити саамських шаманів в Лапландії. Деякі знання про саамів збираємося передати вам і ми.

Лапландські шамани

 

Йойк

Так називається особливий саамський спів. Зазвичай виконується а капела, або в супроводі спеціального шаманського бубна або барабана. Текст, в своєму звичному для нас вигляді, в таких піснях частіше представлений у вигляді декількох повторюваних фраз. Вони не несуть лексичного значення і можуть бути більш схожими на окремі звуки. Це пов'язано з тим, що основним призначенням йойк є розкриття «сутності» співака, або того, про що співається, за допомогою інтонацій і ритмічного малюнка, які не змінюється протягом пісні. У цих піснях немає куплета і приспіву, немає початку і кінця.

 

Шамани

Говорячи про саамів, неможливо не згадати і про їх шаманів. Саами стежать за збереженням своїх культури і традицій, тому з повагою ставляться до вірувань своїх предків, які сповідували свою релігію, де головну роль грав шаманізм. Однак це не ті шамани, до яких ми звикли: дивні люди в купі мотлоху «під старовину», які танцюють навколо багаття і пророкують вам всілякі дурниці, щоб ви тільки заплатили. У саамських шаманів ніколи не фігурував танець як елемент ритуалу. Вони не виряджаються в яскраві вбрання, щоб вас розважити і розсмішити. Загалом це не якесь дешеве уявлення, де кожен «шаман» розважає як може і вміє. Якщо ви потрапили на виступ шамана саамів - це значить, що ви можете доторкнутися до історії, перенестися на століття назад і зануритися в лихоліття. Слухаючи йойк в супроводі особливого саамського бубна, а то і інших інструментів допоможе Вам очистити думки від суєти сучасного світу. Завдяки повазі і ревною охорони власних традицій, саамам вдалося зберегти свій шаманізм в такому вигляді, який тепер не соромно об'єднувати з сучасним мистецтвом, зокрема музикою та співом. Варто врахувати, що з часів давнини дещо, все ж, змінилося. Раніше шаманами могли бути тільки жінки. Тепер же таке право є і у чоловіків. Подивитися на справжнього саамського шамана по імені Ніілес-Йоуна і послухати його йойк можна в ресторані Каммі. Забронювати місце в Каммі допоможе представник Nordic Travel. Дізнатися більше про шаманський бенкет.

Лапландські шамани

 

Саами як нація

Ще одна суттєва деталь в біографії саамів. Протягом століть їх народ був розділений кордонами на західних (норвезьких, шведських, фінських) і східних (російських). Незважаючи на це, їм вдалося не тільки не втратити зв'язок один з одним, але і продовжити захищати власні права, культуру і історію. У них є власний прапор. У Швеції, Норвегії, Фінляндії і Мурманської області РФ святкують день саамів (6 лютого). Свято було введено в 1992 році на 15 конференції Союзу саамів в честь перших зборів саамів в норвезькому місті Тронхейм 1917 року, коли шведські та норвезькі саами об'єдналися вперше.

 

>>> ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ ПРО ТУРИ В ЛАПЛАНДІЮ <<<

4.33 / 5 Відгуків (оцінок): 9
Артур від 08.08.2018
Дмитрий від 09.12.2017
Света від 27.05.2017
Михаил від 13.05.2017
Кирилл від 09.02.2017
Сергей від 20.01.2017
Аннет від 15.12.2015
Антон від 13.11.2015
Лера від 07.02.2015
© Nordic Travel (фінсько-український туроператор) 2010 – 2022
Тури в Скандинавію, Норвегію, Ісландію, Фінляндію, Лапландію, Швецію та Прибалтику з Києва, Харкова, Одеси, Дніпра, Львова та інших міст України.