Північне сяйво в Лапландії або як побачити магію

У сучасному світі північне або полярне сяйво - це, перш за все, мрія, яка полонить людську уяву своєю красою. Це чудо, яке позбавляє дару мови своєю неповторністю. Але так було не завжди. І, перш ніж з'явилося логічне наукове пояснення, північне сяйво прирівнювали до чарівництва і містики. Nordic Travel повідає вам про всі основні трактування цього явища природи і поділиться тим, як найкраще його зловити.

Легенди та здогадки про північне сяйво

Звичайно ж, таке явище не могло залишитися поза увагою наших далеких предків. Але через те, що ніхто не міг пояснити його походження, воно обростало різними легендами та вигадками. Нижче ви знайдете приклади деяких з них:

 1. В стародавні часи північне сяйво люди сприймали як провісник катастрофи - епідемії, голоду і війни, або ж як кару чи помсту богів.
 2. Згідно найпоширенішим віруванням серед північних народів, цей світловий ефект створює лисиця, що бігає по лапландським сопкам і б'є сніжні покрови своїм іскристим хвостом.
 3. Племена ескімосів вважали, що це світло, що випромінюється душами померлих на шляху до небес.
 4. В Середньовічній Європі вважали, що це - бій, який вічно приречені вести загиблі в битві воїни.
 5. Фіни вірили, що різнокольорові стрічки в небі - це річка, що з'єднує світ простих смертних і будинок богів, або ж світ живих і мертвих. Явище вважалося доброю прикметою. Віщувало багатий урожай, хорошу погоду і означало, що боги прихильні до людей.
 6. У скандинавів північне сяйво асоціювалося з блиском обладунків валькірій, але також вважалося, що його поява прогнозувала погіршення погоди.
 7. Дослідники підійшли до розгадки трохи ближче - вони висували теорію, що полярне сяйво виникає через віддзеркалення світла від крижаних шапок.
 8. Галілео Галілей назвав це явище Авророю в честь римської богині ранку, після того, як зробив висновок, що воно виникає в результаті заломлення сонячного світла в атмосфері.​

Що таке північне сяйво насправді і як його зловити

Північне сяйво – це явище природи, що виникає у верхніх шарах атмосфери в результаті взаємодії магнітного поля Землі, її атмосфери і, так званого, «сонячного вітру».

Коли шукати північне сяйво

З листопада по березень в Лапландії можна милуватися північним сяйвом, що покриває все небо. Північне сяйво з'являється на нічному небі зазвичай пізно увечері і висвітлює всі навколо своїм чарівним світлом. Полярні сяйва навесні і восени виникають помітно частіше, ніж взимку і влітку. Пік частотності доводиться на періоди, найближчі до весняного і осіннього рівнодення.

Форми північного сяйва

Найбільш поширеною формою північного сяйва є смуги або плями, що нагадують хмари. Більш інтенсивне світіння приймає вид стрічки, що зменшує інтенсивність світіння плями. Дуже часто стрічки північного сяйва нагадують величезну театральну завісу на все небо.

Як спіймати північне сяйво

Лапландський курорт Леві - відмінне місце для спостереження за північним сяйвом, адже він знаходиться на 170 км над полярним колом. А, як відомо, чим вище над полярним колом, тим більша ймовірність побачити це чарівне сяйво. Але, тим не менш, передбачити точну появу північного сяйва складно, але все-таки можливо. Необхідно пам'ятати, що є кілька головних умов для його спостереження:

 • темне безхмарне небо без опадів;
 • мінімум штучного світла;
 • морозна погода.

Щоб побачити північне сяйво на курорті Леві, вам не потрібно буде їхати далеко за місто або брати спеціальну для цього екскурсію. Завдяки його невеликим розмірам, при сприятливих умовах, все, що вам потрібно буде зробити - це прийти туди, де не буде вогнів. І на це у вас піде близько 10 хвилин. Найкраще для спостереження підходять наступні місця:

 • відкриті рівнини;
 • озера, покриті льодом;
 • височини і гори.

Індекс kp північного сяйва

Для результативного полювання за північним сяйвом, кожному мисливцю необхідно знати про індекс kp - значенні в діапазоні від 0 до 9. Він позначає рівень геомагнітної активності, за допомогою якої можна визначити ймовірність появи видимого північного сяйва.

Kp = 0 означає, що сяйво зовсім не відбувається, або ж його спостереження неможливо. Якщо kp = 9 - північне сяйво можна, теоретично, спостерігати і в Києві, проте високі значення цього індексу - неймовірно рідкісне явище.

Помічники в полюванні за північним сяйвом

Для більшої ймовірності побачити північне сяйво, рекомендуємо використовувати сайти Aurora Service, NOAA (для приблизного передбачення на 3 дні вперед), NOAA (для більш детального прогнозування в рамках доби). Підібрати безхмарний день можна з meteox. Також можна скористатися наступними спеціальними додатками, які показують активність полярного сяйва в режимі реального часу:

 • Aurora Alerts Northern Lights;
 • Auroral Forecast;
 • Northern Eye Aurora Forecast.

Як правильно фотографувати північне сяйво

Якщо в плани вашого сафарі входить також фотополювання, то вам варто запам'ятати деякі моменти:

 1. Якщо ви поставили собі за мету сфотографувати полярне сяйво, то бажано не спати вночі і стежити за новинами у вищезазначених додатках і на сайтах.
 2. Ні в якому разі не недооцінюєте лапландський мороз. Підготуйтеся до очікування, запасіться терпінням і теплими напоями, а головне - одягніться якомога тепліше.
 3. Спеціальної техніки для цього не потрібно. Але є речі, без яких вам точно не обійтися:
 • Власне, фотоапарат. Краще використовувати камеру зі змінною оптикою, але в принципі підійде будь-яка. Чим більше розмір матриці - тим менше зернистими вийдуть фото.
 • Запасні батарейки. На морозі енергоносії втрачають заряд дуже швидко, не забутьте взяти запасні. Зберігати їх краще ближче до тіла, в теплі.
 • Дистанційний спуск затвора. Спусковий провід рекомендують використовувати для зниження вібрації фотоапарата, адже фотографувати рекомендується з високою витримкою.
 • З урахуванням попередніх рад, вам так само знадобиться стійкий штатив.
 • Для досвідчених фотолюбителів є декілька порад щодо об'єктива: бажаний ширококутний об'єктив з фокусною відстанню від 10 до 24 мм і максимальною діафрагмою f / 2,8 (в крайньому випадку - f / 3,5). Фокус необхідно налаштовувати вручну.

Детальне наукове пояснення північного сяйва

Розглянемо також природу північного сяйва, більше заглибившись в науку. В спектрі полярних сяйв Землі найбільш інтенсивно випромінювання основних компонентів атмосфери - азоту і кисню, при цьому спостерігаються їх лінії випромінювання як в атомарному, так і молекулярному (нейтральні молекули і молекулярні іони) стані. Найбільш інтенсивними є лінії випромінювання атомарного кисню та іонізованих молекул азоту.

Випромінювання кисню та азоту

Випромінювання атомарного кисню обумовлено наступними факторами:

 • випромінюванням збуджених атомів в метастабільних станах з довжинами хвиль 557,7 нм (зелена лінія, час життя 0,74 с);
 • випромінюванням збуджених атомів в метастабільних станах з дублетом 630 і 636,4 нм (червона область, час життя 110 с);
 • внаслідок цього червоний дублет випромінюється на висотах 150-400 км, де внаслідок високої розрідженості атмосфери низька швидкість гасіння збуджених станів при зіткненнях.

Іонізовані молекули азоту випромінюються при 391,4 нм (ближній ультрафіолет) 427,8 нм (фіолетовий) і 522,8 нм (зелений). Однак, кожне явище має свою неповторну гаму, в силу мінливості хімічного складу атмосфери і погодних факторів.

Як змінюється спектр полярного сяйва

Спектр полярних сяйв змінюється з висотою. Залежно від переважаючих в спектрі ліній випромінювання, полярні сяйва діляться на два типи:

 • висотні полярні сяйва типу A з переважанням атомарних ліній;
 • полярні сяйва типу B на відносно невеликих висотах (80-90 км) з переважанням молекулярних ліній в спектрі, внаслідок зіткнень гасіння атомарних збуджених станів в порівняно щільній атмосфері на цих висотах.

У сучасному світі існує повір'я, що люди, які побачили північне сяйво назавжди запам'ятають ці враження і дуже довго не зможуть відійти від цієї чарівної краси. Британські вчені вважають це повір'я найбільш імовірним. І ми їх в цьому підтримуємо. Вирушайте з Nordic Travel в один з турів в Лапландію, щоб на власні очі побачити таке чарівне явище природи, як північне сяйво, і запам'ятати його на все життя.

4.33 / 5 Відгуків (оцінок): 3
Эдуард від 05.01.2018
Надежда від 27.01.2017
Кирил від 20.05.2015
© Nordic Travel (фінсько-український туроператор) 2010 – 2022
Тури в Скандинавію, Норвегію, Ісландію, Фінляндію, Лапландію, Швецію та Прибалтику з Києва, Харкова, Одеси, Дніпра, Львова та інших міст України.